super.forumclan.com

Dinde Şakalaşmakkk..

Paylaş
    Admin
    Admin
    Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 897

Dinde Şakalaşmakkk..

Mesaj tarafından Admin Bir C.tesi Şub. 28, 2009 4:44 pm

Şaka yapmak

Asık yüzlü, somurtkan insanların pek sevilmediğini hepimiz biliriz. Güler yüzlü insanların sattığı sirkeyi alırız da, asık suratlı insanların sattığı balı almak istemeyiz. Bu, insanların tabiatında var.

Yoğun çalışmalar ve üzücü olaylar karşısında sıkılan insanın, neşeli olmaya ihtiyacı vardır. Bunun için ara sıra [dini hususların haricinde] fıkra anlatmak, şakalaşmak iyi olur. Peygamber efendimizin de şakalaştığı, (Ben de şaka yaparım, fakat doğru konuşurum) buyurduğu hadis kitaplarında bildirilmektedir. Bir defasında, yaşlı bir kadına, (Cennete kocakarı girmez) buyurunca, kadıncağız üzülür. Bunun üzerine kadına, (Sen o zaman genç olursun) buyurur.

Güler yüzlü, yumuşak ve cana yakın insanlarla konuşmak, tanışmak ve kaynaşmak kolaydır.

Asık suratlı insanlar ile konuşmak, sıkıntıdır. İhtiyaç kadar konuşur, bir an önce ayrılmak isteriz.

Admin
    Admin
    Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 897

Geri: Dinde Şakalaşmakkk..

Mesaj tarafından Admin Bir C.tesi Şub. 28, 2009 4:45 pm

Efendimiz şaka yaparlardı.Ama buyurdukları gibi şaka yaparken bile yalan söylemez doğru söylerlerdi.

Oysa biz şaka yaparken yalan söyleriz ve muhatabımıza "yaw şaka yaptım,ne alınıyorsun" deriz

Şaka yapmanında adabı vardır.Yoksa biz güler yüzlü olacağız etrafımıza şirin görüneceğiz diye birilerini incitmemek lazımdır.

Toplumumuzda şaka derken karşımızdaki şahsı yada şahısları alaya almak çok yapılan bir şeydir.

Bu tür şakalar ancak insanların nefretini kazandırır.

Şaka yaparken yerini ve zamanını bilmek yani yerinde ve zamanında şaka yapmak gerekir.

Şaka yaparken karşımızdakini rencide etmemek gerekir.

Şaka yaparken soytarı gibi şaklabanlık yapmak kişinin heybetini alır götürür.

Şakayı uzatmamak gerekir.Şakayı uzatmak işin tadını kaçırır.

Dinimizde şakalaşmak ile ilgili bir kaç örnek vermek istiyorum;

Binek isteyen yaşlı bir kadına da (sana bir deve yavrusu vereyim, ona binersin) buyurunca kadın, (Deve yavrusu beni nasıl götürsün?) der. Tebessümle ona, (Her deve başka bir devenin yavrusudur) buyurur.

Ümmü Eymen isimli bir kadın gelir, ben falancanın hanımıyım, sizi kocam davet ediyor der. Ona da, (Şu gözünde beyazlık olan adamın karısı mısın?) buyurunca, kadın, (Hayır onun gözünde bir şey yok) der. Kadına tebessümle, (Gözünde beyazlık olmayan insan yoktur) buyurur.

Hz. Âişe, Sevde validemize şu bulamaç aşını yemezsen yüzüne sürerim der, o da yemeyince yüzüne sürerken aralarında oturan Resulullah efendimiz, Hz. Sevde’yi siper etmeye çalışır. Hz. Âişe de kendi yüzüne sürer, Resulullah onlara bakıp gülümser. Hadis-i şeriflerde de buyuruluyor ki:

(Arkadaşına üzücü şaka yapma!) [Tirmizi]

(Münakaşa etmeyen, haklı olsa da, kimseyi incitmeyen, şaka veya güldürmek için, yalan söylemeyen, iyi huylu olan Müslüman Cennete girer.) [Tirmizi]

(İnsanları güldürmek için yalan söyleyenlere, yazıklar olsun!) [Ebu Davud]

(Çok gülen hafife alınır. Şakası çok olanın da vakarı gider.) [İ. Asakir]

(Şakası doğru olanı Allahü teâlâ sorumlu tutmaz.) [İ. Asakir]

(Ölçüsüz şaka yapan hafife alınır.) [Deylemi]

Hz. Ömer, (Çok gülenin heybeti azalır, çok şaka yapan hafife alınır) buyurdu.

Rabia hatun, (Günah olmayan işlerde, gönül almak için şakalaşmak mürüvvettendir) buyurdu.

Bunlarda benden bir kaç ilave idi umarım işinize yarar.

Similar topics

-

Forum Saati Çarş. Kas. 21, 2018 7:11 pm