super.forumclan.com


  Bim Kimin?

  Paylaş

  selimtas63
  Kullanıcılar
  Kullanıcılar

  Erkek Mesaj Sayısı : 19
  Yaş : 34
  Kayıt tarihi : 11/05/17

  Bim Kimin?

  Mesaj tarafından selimtas63 Bir C.tesi Mayıs 27, 2017 9:32 pm

  Uzun yıllardır Türkiye’de hizmet veren önemli bir market olan Bim her zaman ürünlerindeki çeşitlilik ve uygun fiyatları sayesinde gündeme gelmiştir. Bim market içerisinde yer alan ürünler gerçekten de diğer eşlerine göre daha uygun fiyatlara satılmaktadır. Bu ilk olarak akıllara acaba satılan ürünler sağlıksız mı? Sorunu getirebilecektir. Hâlbuki satılan ürünlerin kalitesi her zaman belirli standartlar dâhilindedir. Ve hazırlanan ürünlerin sağlıklı olduğu belgelerle tescillenmiştir.

  Bim marketleri haftalık indirimli ürünlerini Bim aktüel ürünler kataloğu ile müşterilerine ulaştırmaktadır. Her haftanın Cuma günü yayınlanan Bim aktüel ürünler kataloğuna sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Bim marketleri üzerinde satılan ve sağlıklı belgesi bulunmayan hiçbir ürün yer almamaktadır. Bu nedenle Bim marketten ürün alırken içiniz tamamen rahat olabilir. Aslında bu ürünlerin bu kadar uygun fiyatlı satılmasında ilk etken marketin kendi bünyesinde satışa sunduğu her türlü ürünü yine kendine ait fabrikalarda üretiyor olması olarak düşünülebilir. Üretimde her zaman ürünün pazara ulaşana kadar üretici firmasından dağıtıcı firmasına kadar hemen hepsi ürüne biraz daha fazla fiyat olarak geri dönmektedir. Oysaki Bim marketlerinde durum tamamen farklıdır. Üretilen her ürün yine aynı marka adı altında üretilir ve aynı markanın dağıtımında marketlere ulaşır. Pazarlama, üretim, dağıtım ve satış konularını kendisi planlayan bu marketin ürünlerinin de bu denli uygun fiyatlı olması tamamen buna bağlıdır. Ayrıca Birleşik Mağazalar Anonim Şirketi olan Bim marketleri kendi sloganı ile de ürünlerinin uygun fiyatını açıklamaktadır. Perakende fiyatına toptan satış sloganını açılacak olursa: perakende ürünün teker teker satılması demektir. Bu da firmaya ekstra pazar ve dağıtım dezavantajı olarak döner. Bu nedenle perakende satışlar her zaman daha pahalı olacaklardır. Toptan satışlarda dağıtım ve pazarlama daha az yapılacağından bu konunun fiyata yansıması daha az olur. Bim marketleri de sloganının açıklamasına dayanarak müşterilerine ürünleri toptan fiyattan ulaştırır ve böylece daha uygun fiyatlardan satışını sağlar.

  Birleşik Marketler Anonim Şirketinin Sahibi

  Bim açılımı Birleşik Mağazalar Anonim Şirketi olan bir kurumdur. Anonim şirketinin açıklaması birden çok kişinin bir araya gelerek kurdukları şirket olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle bu marketlerinde bir kişinin tekelinde olduğunu söylemek doğru olmayacaktır.

  Bim hisselerden oluşan şirketin oluşturduğu bir markettir. Tabii ki şirketteki hisse payları marketteki payın en çok kimde olduğunu açıklamak için yeterli olabilecektir. Hisse oranlarına bakıldığında Bim marketlerde en büyük pay, Türkiye’nin tanınan ve çokça kullanılan bankalarından birinin de büyük hissedarı olan Mustafa Latif Topbaş’a ait olduğu görülmektedir. Pay %14 üzerindedir ve diğer paylarda %10’nun üzerinde paya sahip olan kimse yoktur. Bu nedenle Bim sahibi olarak Mustafa Latif Topbaş ismi verilebilecektir.

  Pay oranına bakıldığında dilimin küçük olması ortaklık içerisinde de aynı oranda bir kar demek olsa bile alınan miktarlarda en büyük hissedarın payı yine en fazla olmaktadır. Diğer hissedarlardan en fazla paya sahip olan ise %9’luk hisse ile yine aynı soy isme sahip olan Ahmet Afif Topbaş olarak bilinebilir. Bim marketlerinin hissedarları oldukça fazladır. Verilen hisselerin pay oranlarına bakıldığında en büyük olmaları ve diğer hissedarların %5 dahi hisseye sahip olmamaları aslında marketin gerçekten de bir kişinin tekelinde olamayacak kadar büyük bir kuruluş olduğunu ortaya koymaktadır. Bunun yanında her hissedarın da hissesi ne kadar küçük olursa olsun hatırı sayılır bir kazanç elde ettiği bilinmelidir.

  http://bimaktuel.web.tr/bim-kimin/
  https://tr.wikipedia.org/wiki/B%C4%B0M
  http://www.bim.com.tr/Categories/647/yonetim-kurulu.aspx

   Forum Saati Paz Mayıs 27, 2018 1:27 am